ERIKA BORNOVÁ a TOMÁŠ CÍSAŘOVSKÝ Jak ve dvou dá se žít

10.12.2015 — 06.02.2016

O výstavě

Společná výstava dvou výrazných autorů střední generace, sochařky a malíře, a zároveň životních partnerů, se soustředí na vztahové vazby sobě blízkých bytostí.

Podstatný je rozměr času, od obou autorů jsou v oddělené místnosti připomenuty staré dvojportréty, sousoší Postel/2003/ vyřezané sousoší z polystyrenu v životní velikosti  a obraz Rodinný portrét/1995/ olej zobrazujíci dvojici jako Kena a Barbie.

Mimo to jsou vystaveny výhradně čerstvé práce z letošního roku, které se stejně tak doplňují jako znejišťují. Svědčí o jisté intimitě, která ale není nedotknutelná. Oba se zabývají ve svých pracích partnerstvím obecně a to jak mezi lidmi tak mezi zvířaty.

V cyklu „Věc důvěry“ nám Erika Bornová ukazuje jak mohou dopadnout asistentky vrhače nožů. Vyřezané sochy z polystyrenu na pouťově  barevných náhrobcích drží připíchnuté ostrými noži. Její další socha půlená kočka z polychromovaného polystyrenu je prostorovou záležitostí. Obě poloviny se k sobě přitahují ,ale v poslední chvíli  se k sobě nemohou dostat. Jako magnety , které se přitahují ale i odpuzují.

Nové olejomalby Tomáše Císařovského jsou charakteristické barevně zvláštně posunutou světlou barevností a jasně definovanou kresbou a kompozicí. Zobrazují nahé muže a ženy v různých konfiguracích, často v kontaktu se zvířaty. Významově výrazné místo zaujímá obraz „Stárnoucí malíř“,nepříliš lichotivý pohled na sebe sama po dvaceti letech.

Každý z obou autorů odpovídá po svém na otázku z titulu výstavy. Jiří Přibáň v úvodní řeči pronesl, že jen ve dvou se žít nedá, že musíme mít i jiné sociální vazby. Dodal ovšem, že snad jen ve dvou se dá přežít.

                                                                                                                                                                                                                     

t.c.-a-e.b.-pozvanka.galerie1patro-glr-detail-610x458.jpg